Zirkonyum Kaplama

ZİRKONYUM KAPLAMA

Zirkonyum kaplama klasik porselen köprü ve alt protezlerin yerine uygulanan beyaz renkte bir alaşımdır.

ZİRKONYUM KAPLAMA NEDEN TERCİH EDİLMEKTEDİR?

Daha çok estetik bir görünüm elde etmek amacıyla tercih edilen zirkonyum kaplama beyazlatma yöntemleriyle sonuç vermeyen ileri düzeydeki renk değişimlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca ayrık olan ve az çapraşık dişler ile eski dolgularda da kullanılmaktadır.  Zirkonyum kaplamanın kullanım alanı ise oldukça geniştir.

ESTETİK AÇIDAN ZİRKONYUM KAPLAMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Hastaların zirkonyumu tercih etme nedeni avantajlarının fazla olmasından kaynaklanmaktadır.   Kolay şekil almaktadır ve beyaz renge de kolayca dönüşmektedir.  Doğal görünümleri nedeniyle de ana dişlere oldukça benzemektedir. Bu yüzden en yakın doğallığı sağlamaktadır. Metal içermedikleri içinde ağızda uzun yıllar kalması güvenlidir. Hassas ve duyarlı değillerdir. Aşırı sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklıdır.

ZİRKONYUM KAPLAMANIN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Zirkonyum kaplama uzun diş boşluklarında kullanıma uygun değildir. Metal destekli kaplamalara göre ise fiyatı oldukça pahalıdır.

DİŞ KAPLAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Zirkonyum kaplama ağız ve diş sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır.  Kaplama tedavisi esnasında acı hissi oluşmaması için hastaya anestezi uygulanmaktadır. İşlem görecek dişlerde uygun bir miktarda küçültülür ve ölçü alınır. Törpülenerek küçültülen dişlerinde yerine geçici diş yapıştırılır.  Diş rengi seçimi de hastayla birlikte yapılmaktadır.  Ölçüsü alınan dişlerinde hazırlanması ortalama 5 gün sürmektedir.  Dişler geldikten sonra da geçici dişler çıkartılıp yerine yeni dişler takılır.  Periyodik olarak yapılan doktor kontrolleriyle de hastanın tedavisi tamamlanmış olur.

ZİRKONYUM KAPLAMANIN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Doktor tavsiyelerine uygun hareket eden ve iyi bir ağız bakımı uygulayan hastalar zirkonyum diş kaplamaların ömrünü uzatmaktadır. Sağlık koşulları sağlandığı takdirde zirkonyum kaplamaları hastalar ömür boyu kullanabilmektedir.

ZİRKONYUM KAPLAMA HANGİ DURUMLARDA YAPILMAZ

Zirkonyum kaplama konusunda hekim kararı oldukça önemlidir.   Diş aralıklarının fazla olduğu ve yan yana birden fazla kaplama uygulanması gerektiği koşullarda zirkonyum kaplama tercih edilmemektedir. Bu durumun nedeni ise zirkonyum kaplamayı destekleyecek dişlerin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.  Ancak hasta zirkonyum kaplamada ısrar ederse implant uygulaması yapılarak desteklenmektedir. Fakat bu işlem maliyeti artırmaktadır.  Diş kemiği ise yaşa bağlı olarak gelişim göstermektedir. Bu yüzden 18 yaş altı çocuklarda zirkonyum kaplama yerine metal destekli kaplama tercih edilmektedir.

ZİRKOYUM KIRILIR MI?

Zirkonyum doğada bulunmayan özel bir maddedir. Oksijen ile birleştiğinde de zirkonya maddesi ortaya çıkar.  Bu madde ise diş hekimliği alanında kullanılmaktadır.  Daha sonra yapılan teknolojik ve kimyasal uygulamalarla zirkonyumun sağlamlığı artırılır.  Işık geçirgenliği sayesinde de doğal dişlere en yakın görüntüyü vermektedir.  Oldukça dayanıklı ve sert bir maddedir.  Sıcak ve soğu geçirmez ve korozyona uğramaz.  Estetik diş uygulamalarında ise zirkonyum kaplama en çok tercih edilen kaplama çeşitlerinden bir tanesidir.  Tek diş kaybında uygulandığı gibi çok diş kaybında da uygulanmaktadır.  Kırılmaya karşı oldukça dayanıklıdır.

Doğal dişlerimizi ne kadar dikkat ediyorsak zirkonyum kaplamalara da o kadar dikkat etmeliyiz.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA KARARIR MI?

Diş kaplamalarında revaçta olan zirkonyum birçok yönden avantajlıdır.  Kaplamaların yüzeyi pürüzsüz ve kaygandır.  Bu özelliği sayesinde tartar oluşumuna neden olmaz. Yemek artıkları dişlere tutunamadığı için renk değişimi de yaşanmaz.  Sigara, çay ve kahve gibi besinlerde zirkonyum kaplamanın rengini değiştirememektedir.