ORTODONTİK TEDAVİ

Ortodontik tedavi, normal diş yapısının olması gerektiğinden farklı ve bozuk diş yapılarının düzeltilmesine yönelik eğitim almış diş doktorlarının uzmanlık alanıdır.  Ortodonti alanında uzman olan hekimler bozuk diş yapılarını düzeltmek için ağız, diş ve kafa yapılarını inceleyerek kişileri istedikleri dişlere kavuşturmaktadır.

ORTODONTİK PROBLEMLER NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Ortodontik problemlerin ortaya çıkmasında alt çenenin ileride ve geride olması, iskelet sistemindeki bozukluklar ve çene yapısındaki uyumsuzluklar yer almaktadır. Bu problemlerin oluşmasında çocukken biberonların gereğinden fazla kullanılması, el tırnaklarını ve parmaklarını emmek gibi nedenler gösterilebilir.  Erken yaşta meydana gelen süt dişlerinin geç veya erken kayıpları da ortodontik problemlere yol açabilmektedir.

ORTODONTİ TEDAVİSİNİN TARİHÇESİ

Modern toplumlarda ortodonti tedavisinin 20-30 senelik uzmanlık derecesinde bir geçmişi vardır. Fakat ortodonti alanında yapılan çalışmalar çok eski tarihlere dayanmaktadır.  M.S 600 yılında Paulus Aegineta diş bozukluklarına fazla dişlerin neden olduğunu söylemiştir.  Aynı zamanda diş bozukluklarının giderilmesi için fazla dişlerin azaltılması gerektiğini savunmuştur.  Ortodonti tedavisinin ilk temeli ise 1723 ve 1730 yılları arasında çıkan kitaplarla Pierre Fauchard tarafından atılmıştır. 1723 yılında ilk ortodontik alet yapılmıştır.  Bu aletle basit diş hareketleri gözlemlenmiştir.  Daha sonra yapılan araştırmalarla da günümüz ortodonti tedavisi doğmuştur.  Ayrıca antik Mısır’da da ortodonti tedavisine yönelik resimler bulunmuştur.

ORTODONTİK TEDAVİ NEDEN GEREKLİDİR?

Ortodontik tedavi sadece estetik kaygılar taşımamaktadır. İleride karşılaşılabilecek diş eti hastalıklarının önlenmesi, çene eklemindeki problemlerin ortadan kaldırılması, çiğneme ve konuşma bozukluklarının giderilmesi için ortodontik tedavi gereklidir. Ağızdaki problemlere göre hareketli apareyler, işlevsel apareyler ve sabit apareyler ile tedaviler yapılmaktadır.  Basit sorunlarda ise hastanın ileri de çıkarıp takabileceği lastik apareyler kullanılmaktadır.  Ortodontik tedaviden sonra ise gerekli tedavilerin ek olarak yapılması gerekebilir. Bu yüzden düzenli doktor kontrolü oldukça önemlidir.  Bu dönem için pasif apareylerde kullanılabilmektedir.  Ortodonti diş hekimliğinin diğer uzmanlık alanlarıyla devamlı işbirliği halindedir.

ORTODONTİ TEDAVİSİ SONRASI

Tedavi sırasında hastanın ağzına takılacak olan apareyler her zaman olmasa da sizi gün içerisinde rahatsız edebilir. Çünkü değişen dişler eski konumlarını unutmazlar ve geri yerlerine dönmek isterler.   Tedaviden sonra yapılan işlemlerde dişlere eski yerlerini unutturmaya yöneliktir.  Dişlerin tedaviden sonra bozulmaması için yapılabilecek işlemlere ise “retainer tedavisi” adı verilmektedir.  ‘Retainer tedavisi’ ortodonti tedavisinin pasif kısmıdır. Bu işlemlerdeki amaç dişlerin tedaviden sonra bozulmasını engellemektedir.

ORTODONTİ TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI

Ortodonti tedavisi ile bozuk diş yapıları düzelmektedir.  Bozuk diş yapılarının düzelmesiyle de estetik gülüşler ortaya çıkmaktadır. Bu durumda insan psikolojisinde olumlu değişimler yaratmaktadır. Çünkü diş yapısı bozuk olan bireyler gülerken dişlerini dudaklarının arkasına saklama gereği duymaktadır.  Diş insanı gösteren önemli bir ayrıntıdır. Bu yüzden bakımının sürekli olarak yapılması gerekmektedir.  Ayrıca ortodonti tedavisi ile dişler arasındaki ayrıklıklarda düzeltilebilmektedir.  Ortodonti tedavisinin erken yaşlarda başlaması önemli bir avantajdır.  Erken yaşlardaki tedavi de çene kemiği değişebilmektedir.

ORTODONTİ TEDAVİSİNİN DEZAVANTAJLARI          

Çoğu insan tedaviden sonra takılan tellerden rahatsız olmaktadır. Bu rahatsızlık tellerden kaynaklanmaktadır.  Fakat diş telleri olmadan da günümüzde ortodonti tedavisi yapılabilmektedir.  Bu sayede dış görünüşte bir değişim olmamaktadır.  Uygulanan telsiz ortodonti tedavisi dişlerin zaman içerisinde çene boşluğuna oturmasını sağlamaktadır.

Düzeltme imkanı olan ve kişiyi daha çekici hale getirebilecek olan diş tedavisi oldukça önemlidir. Dişte mevcut olan sıkıntılar kişilerin dış görünüşünü değiştirebilmektedir. Fakat günümüzde yapılan ortodonti tedavisi diş bozuklularındaki sorunları giderebilmektedir.  Ayrıca uzman doktorlar tarafından yapılacak olan tedaviler ilerideki diş kayıplarını ve çenedeki anormal görüntüyü de engelleyecektir.